Finsko je opravdovou zemí běžeckého lyžování

Téměř 2 miliony z celkových 5,5 milionů obyvatel lyžuje alespoň jednou ročně a skoro jeden milion lidí několikrát za měsíc. Desítky tisíc lidí se věnují aktivnímu tréninku, aby se mohlo zúčastnit různých soutěží nebo lyžařských akcí.

V 60. a 70. letech minulého století běžkoval ve Finsku téměř každý. Od 80. let začal zájem o tuto rozšířenou aktivitu slábnout. Lyžování nebylo tak módní záležitostí, mladší generaci vadila také časová náročnost voskování a údržby lyží. Počet lyžařů zůstal vysoký díky aktivitě nadšenců a příslušníků starší generace.

Největší města mají sítě stovek kilometrů pravidelně upravovaných běžeckých tratí a desítky osvětlených tras. Není výjimkou, že i nejmenší obce disponují osvětleným okruhem, kde si můžete zaběhat ranní kolečko před tím, než vyrazíte do práce, nebo si užijete čerstvého zimního vzduchu večer, než se uložíte k spánku. Během normálních zim trvá lyžařská sezóna 2-3 měsíce na jihu, na severu dokonce až 6 měsíců. Na mnoha místech je lyžařská sezóna prodloužena až o tři měsíce díky stopám s technickým sněhem. A pokud jste opravdu velcí fanoušci tohoto sportu, můžete pokračovat v lyžování i během léta v pěti lyžařských tunelech.