Historie značky

Továrnu v Hartole založil talentovaný lyžař a řemeslník Toivo Peltonen. Jeho ručně dělané lyže si brzy získaly mezi lyžaři dobré jméno a z Toivo Peltonena se stal výrobce lyží na plný úvazek. Tehdejší lyže se vyráběly z jednoho kusu dřeva pomocí ručních nástrojů, ošetřeny byly dřevním térem. Na konci 40. a začátkem 50. let se výroba zvyšovala každým rokem dvakrát. Produkce vrstvených lyží začala v roce 1955. Jednalo se o laminované lyže z několika plátů dřeva, hydraulicky lisované. Obchod na konci 50. let stále rostl, roční produkce firmy byla kolem 2 000 párů lyží.

V roce 1967 začal vývoz lyží do Švédska. V roce 1970 vzniklo nové výrobní místo pro 30–40 pracovníků s plochou 1270 m². Rok 1972 znamenal pro Peltonen zisk dvou zlatých olympijských medailí. Získali je Jurij Skobov a Valerij Voronkov. V roce 1973 vyhrál na lyžích Peltonen známý Vasův běh Pauli Siitonen. Tehdy jelo na lyžích Peltonen 26 % z 200 nejlepších lyžařů tohoto běhu. Produkce továrny v sezóně 1969/70 činila 13 790 párů. V roce 1974 se vyrobil poslední pár dřevěných lyží a začala transformace na sklolaminátové lyže se skluznicí P-tex. K inovacím Peltonenu patří v té době nová špička Javelin a třídrážková patka, za něž firma získává několik mezinárodních ocenění. Na mistrovství světa v Lahti v roce 1978 vyhrál zlatou medaili Christer Johansson ze Švédska. Pokračují investice do automatizace výroby.

80. léta znamenají další závodní úspěchy. Teuvo Rantanen se stal držitelem světového rekordu ve 24hodinovém závodě, kdy na lyžích Peltonen ujel 401,21 km. Rok 1980 znamená druhé rozšíření výroby na 3500 m². Lyže se vyvážejí do většiny evropských zemí, USA i Kanady. V roce 1987 se Aki Karvonen umístil na stupních vítězů při mistrovství světa v Oberstdorfu. Peltonen jako první výrobce představil v sezóně 1984/85 skatové lyže. Jako jeden z prvních se zaměřuje také na design, za který byl několikrát zmiňován v odborných publikacích a získal ve Finsku cenu za design. V roce 1985 odchází do penze Toivo Peltonen, rodinný podnik převzal Matti Peltonen. Mistrovství světa v Lahti 1989 i olympiáda 1992 v Albertville znamenají pro Peltonen velký úspěch.

80. a 90. léta znamenají pro světový obchod s běžeckými lyžemi pokles ze 3,7 milionu párů v roce 1980 na 1,4 milionu párů v roce 1995. Peltonenu se podařilo své prodeje zlepšit, neboť skončilo mnoho malých výrobců a velkým se tolik nedařilo. V roce 1991 začala výroba levnějších lyží v Estonsku. V roce 1999 dochází ke změně vlastnické struktury. Pokračují investice do nových strojů. V roce 2007 využívá Peltonen jako první pro své lyže nanotechnologii. Dochází k přizpůsobení standardů NIS vázání, u závodních lyží se používá extra lehká karbonová špička a patka XTT. Medaile získávají závodníci ve Světovém poháru, lyže Peltonen používají známí lyžaři v mezinárodních závodních týmech.

Továrna v Heinole

V roce 2011 se objevují plány na novou továrnu v Heinole, 40 km od Hartoly. Produkce v moderní továrně začala na podzim 2011. Dosavadní produkce 60 000 párů lyží, o 15 % více než v předchozím roce. Roční produkce v nové továrně činí 100 000 párů. Továrna na lyže Peltonen v Heinole se nachází v překrásné oblasti u jezera, asi hodinu cesty od helsinského letiště. Továrna vyrábějící běžecké lyže je téměř nejmodernější na světě. V několika minulých letech zde proběhly velké investice do automatizace provozu pro zajištění stálé úrovně kvality, a to hlavně u těch stupňů výroby, kde je vyšší možnost lidské chyby. I přes neustále rostoucí úroveň automatizace je výroba výkonných lyží pořád založena na osobních schopnostech pracovníků a vyžaduje stále více šikovných řemeslníků. Většina z pracovníků továrny zde působí již dlouho, několik klíčových osob má dokonce desítky let pracovních zkušeností s výrobou vysoce kvalitních lyží.