Běh na lyžích je krásný způsob, jak být aktivní i v zimě. Rodiče se tak nemusí bát s běžkami své děti seznámit už v brzkém věku. Stačí pamatovat na pár jednoduchých pravidel a děti si postupně vytvoří kladný vztah i k této pohybové aktivitě. Je pravda, že sjezdové lyžování bývá pro děti jednodušší než běžky. Proto s ním mohou začít už kolem tří let. Na běžky ale rozhodně nemusí dlouho čekat. Koordinovat pohyby a napodobovat své rodiče zvládnou už kolem pátého roku. Výhodu budou mít ty děti, které už mají předchozí zkušenosti se skluzem při sjezdovém lyžování nebo například s bruslením.

V létě je také dobré děti připravovat v podobě turistiky nebo jízdou na kole. Pohyb na běžkách se hlavně v začátcích podobá spíše pomalé chůzi. Klasická technika je pro děti poměrně přirozená a nemívají problém se ji rychle naučit. Na skate s dětmi v začátcích rovnou zapomeňte. Tato technika je o dost náročnější a náleží spíše zkušeným juniorům a závodníkům, pro které máme ale také vhodné modely.

V úplných začátcích běhu na lyžích s malými dětmi je důležité myslet na to, že učení musí probíhat zábavnou formou. Děti je dobré nějak motivovat. Začínejte na rovince a nesnažte se hned o velké výkony. Stačí pár dní jezdit po zahradě kolem chaty a postupně dětem přidávat nové výzvy jako je třeba sjezd nebo stoupání stromečkem. Až si troufnete vyrazit společně do stopy, naplánujte krátkou a jednoduchou trasu s možností se zastavit na občerstvení. Dobré je také mít v záloze i varianty, jak trasu v případě potřeby ještě zkrátit. Nezapomeňte s sebou vzít i postroj nebo aspoň lano, za které dítě v případě potřeby můžete nějakou dobu táhnout. Učení dětí bude o to jednodušší, že s našimi běžkami nepotřebujete skluznici mazat.

Důležité je dětem pořídit také kvalitní obuv s pořádným zateplením. K našim běžkám můžeme doporučit boty Alpina, které jsou kompatibilní s vázáním ROTTEFELLA. Tak předejdete dětskému naříkání o promrzlých nožičkách.
Hůlky na úplném začátku dětem stačí kratší ze sjezdového lyžování. Ty jsou také odolnější proti zlomení. Později, až se dítě naučí koordinovat pohyby rukou a nohou, můžete pořídit delší hůlky přímo na běžky.
Pokud si lámete hlavu s tím, jakou délku běžek pro vaše ratolesti vybrat, podívejte se na naši tabulku doporučených velikostí pro konkrétní výšku postavy.